Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Parėčėnų bibliotekoje veikia paroda „Lietuva, tu mums viena“, skirta Vasario 16-ajai

Spausdinti

Tai gražiai skambėjo žodžiai:
Laukas , pieva, kelias, upė
Tai gražiai iš jų išaugo
Vienas žodis – LIETUVA!

(Justinas Marcinkevičius)

XXI amžiaus pradžioje Lietuvos šventiniame kalendoriuje surasime kelias lietuvių valstybingumo tradicijas pažyminčias šventines datas. Liepos 6 d. minima LDK Mindaugo karūnavimo – Valstybės diena. Ji mums primena Lietuvos įtraukimą į krikščioniškųjų Vakarų valstybių pasaulį. Kovo 11-oji žymi gebėjimą išsiveržti iš sovietinės imperijos gniaužtų 1990 metais, o diena, kai visuotiniu referendumu buvo priimta naujoji Lietuvos Respublikos Konstitucija – spalio 25-oji – liudija teisinius šiuolaikinės valstybės pamatus. Tačiau nė viena iš minėtų švenčių Lietuvos žmonių sąmonėje neturi tokios reikšmės kaip Vasario 16-oji, Valstybės atkūrimo diena.

Vasario 16-oji visą sovietinį laikotarpį išliko svarbiu lietuvių istorinį ir tautinį tapatumą konstruojančiu veiksniu tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Remiantis sociologų atliktomis apklausomis, ir mūsų dienomis beveik pusė Lietuvos gyventojų Vasario 16-osios šventę įprasmina kaip valstybingumo tradiciją. Komentuodamas apklausos rezultatus, istorikas A. Kasparavičius teigė: „Lietuviai puikiai suvokia, kad šiuolaikinės Lietuvos valstybės pamatai buvo padėti 1918 m. vasario 16 d., tuo tarpu 1990 m. kovo 11 d. mes tiesiog išsilaisvinome iš sovietų okupacijos ir sugrįžome prie senų idealų – nepriklausomos, tautinės valstybės“.

Okupuotoje Lietuvoje buvo neįmanoma viešai paminėti Vasario 16-osios, tačiau šventės ir tautinio valstybingumo vertybių sovietų ideologams nepavyko ištrinti iš Lietuvos gyventojų atminties. Vasario 16-oji buvo ir toliau minima po visą pasaulį pasklidusių lietuvių. Šią dieną lietuvių bendruomenės surengdavo iškilmingus minėjimus su oficialiomis kalbomis, šventiniais tautinių kolektyvų koncertais ir iškilmingomis vaišėmis. Trispalvės Lietuvoje vėl pasirodė kartu su Lietuvos atgimimo sąjūdžiu, o 1989 metais pavyko pasiekti, kad Vasario 16-ąją tuometinė valdžia paskelbtų nedarbo diena.

1990 metais Vasario 16-oji jau buvo įteisinta kaip Nepriklausomybės diena. O tų pačių metų spalio 25 dieną Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl švenčių dienų“ Vasario 16-ajai buvo suteiktas valstybinės šventės – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos statusas. Šiandieną Vasario 16 dienos minėjimuose persipina tarpukariu sukurtos ir valstybės dabartį atspindinčios šventinės tradicijos. Tai yra mūsų tautos diena, kai mes tapome nepriklausomi ir laisvi. Tai diena, kai mūsų tauta pradėjo kilti į viršų po didelio kultūrinio nuosmukio, diena, kai žmonės pradėjo atgyti ir skleisti savo tautinę dvasią dar ryškiau. Mums yra svarbi mūsų tautos nepriklausomybė ir laisvė.

Mylėkime savo Tėvynę, o plazdanti trispalvė tegu suburia mus visus bendram darbui vardan šviesesnės ateities. Nuoširdžiausi linkėjimai šios gražios šventės proga su Vasario 16-ąja!

Parėčėnų bibliotekoje veikia spaudinių paroda ,,Lietuva, tu mums viena‘‘, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Parėčėnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalia Žvirblienė