Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

„Meilės ir atminties namai“ pasakos ir Simno žydų istoriją

Spausdinti

Kitų metų pradžioje „dienos šviesą“ turėtų išvysti režisieriaus Arvydo Kinderio ir operatoriaus Kęstučio Krivo dokumentinis filmas „Meilės ir atminties namai“, pasakojantis apie žydų diasporą. Nuo XX amžiaus terminas „diaspora“ naudojamas bet kuriai tautinei bendruomenei, gyvenančiai ne savo istorinėje tėvynėje, apibūdinti.

Minėtas filmas buvo kuriamas visoje Alytaus apskrityje (tame tarpe ir Simne), nes žydai iki masinio jų sunaikinimo ne tik gausiai gyveno visoje Lietuvoje, bet ir įnešė nemažą indėlį prekybos, tarpusavio santykių, kultūros srityse. Pasak režisieriaus, imtis šio projekto paskatino šilti mamos prisiminimai apie šalia gyvenusius žydus, kurie nelaimėje padėjo jų šeimai. „Tad kodėl dabar nepadėti man?..“ – klausė režisierius.

Filmą kurti buvo nelengva, nes beveik nėra autentiškų liudijimų, o prisiminimai tik perpasakoti. Apie Simno žydus daugiausiai „gyvų“ prisiminimų išsaugojo Stanislava Matulevičiūtė-Kubertavičienė, kurios tėvai slėpė žydus. Tuo metu mergaitei buvo apie 12 metų, todėl jau puikiai suprato, kuo rizikuoja tėvai gelbėdami žydus. Simniškis Romualdas Juknelevičius – VGTU docentas, Pasaulio tautų teisuolių anūkas – taip pat iš savo tėvų (Jono ir Jadvygos) pasakojimų išsaugojo puikių liudijimų apie tą laikmetį.

Tikimės, kad šiame filme abu simniečius galėsime ne tik pamatyti, bet išgirsime ir jų pasakojimus. A. Kinderio ir K. Krivo dokumentinį filmą „Meilės ir atminties namai“, kuris buvo filmuojamas Kalesninkų giraitėje, kur sušaudyti Simno žydai, prie sinagogos, miestelio gatvėse, bibliotekoje, planuojame pristatyti ir miestelio bendruomenei.

Alytaus rajono viešosios bibliotekos
Simno filialo vyresn. bibliotekininkė
Lina Daniulevičienė