Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Ką surasim senoje skrynioje

Spausdinti

Daugų biblioteka pakvietė skaitytojus į popietę „Ką surasime senoje skrynioje“, nes 2017 m. – Tautinio kostiumo metai. Šiandien pasauliui mes galime būti įdomūs tik savo unikaliomis tautinėmis tradicijomis: amatais, kulinariniu paveldu, papročiais ir, žinoma, savitais tautiniais rūbais. Lietuvių tautiniai drabužiai, kaip ir pasakos, dainos, šokiai, turi senas tradicijas. Šios tradicijos tvirčiausiomis gijomis susieja visas kartas. Pažinti ir jas puoselėti – mūsų pareiga.

Tautinio kostiumo samprata atsirado XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. Jo pagrindu tapo valstiečių tradiciniai išeiginiai drabužiai. Kai kurios aprangos dalys ilgainiui įgijo simbolinę prasmę. O kaip gi rengėsi dzūkai? Apie tai visi sužinojome, klausydami mokytojos Danutės Zarauskienės dzūkiška tarme skaitomos ištraukos „Mūs prodziedulių apsirangimas“ iš A. Urmanavičienės „Vakar austa- nūnai nepamiršta“ knygos ir Alvyros Mikailionienės skaitomo teksto žemaitiška tarme.

Šioje popietėje daugiau kalbėta apie juostas, nes jos turėjo nepaprastai plačią simbolinę prasmę, ypač – jaunamartės juostos, dovanojamos vestuvių metu. Jomis buvo apdovanojamos ne tik žmonės, bet ir krosnys, svirnai, šuliniai ir kt. – kad jie būtų palankūs jaunai šeimininkei, atėjusiai į vyro namus.

Juostos – viena seniausių lietuvių liaudies audinių rūšių. Jomis juosdavosi ir vyrai, ir moterys. Juostomis puošdavo drabužius, kepures, net batų aulus. Juostas dažniausiai ausdavo jaunos merginos. Juostose jos įausdavo savo svajones. Tokiu būdu jos tapdavo tarsi šifruotas laiškas ir, pažindami ženklus, žmonės juos galėdavo perskaityti. Pačias gražiausias dovanodavo jaunuoliams, o kitas kraudavo į kraičio skrynią. Popietės dalyviams buvo pateikta keletas klausimų apie juostas, teisingai atsakę, gavo prizus.

Antroji popietės dalis vyko gimnazijos muziejuje. Su juostų audimu supažindino ir parodė kaip jos audžiamos mokytoja Rasa Aleksandravičienė. Ji pasakojo, kad vieną juostą išausti užtrunka dvi-tris savaites, o būna ir ilgiau. Tai priklauso nuo to, kokia juosta yra audžiama. Popietės metu veikė Onutės Marčiukonienės ir Zofijos Stanionytės rankdarbių paroda.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Daugų filialo vyresn. bibliotekininkė
Valė Remeikienė