Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Vaiko dieną „auginome“ giminės medžius

Spausdinti

Gegužė – šeimos mėnuo. Labai simboliška, kad Tarptautinė šeimos diena švenčiama tarp Motinos ir Tėvo dienos, o nuo šių metų gegužės 17-oji paskelbta Vaiko diena. Krokialaukio bibliotekoje, minint Tarptautinę šeimos dieną, vyko integruota etikos pamoka 5 klasės mokiniams (mokytoja Alma Sorakienė). Pamokos metu kalbėjomės apie tai, kas yra šeima, tradicijos, vertybės, šeimos relikvijos, požiūris į gyvenimą, kokie turi būti tarpusavio santykiai. Išsiaiškinome, kad kiekviena šeima skirtingai rašo savo šeimos ir giminės istoriją, bet pagrindiniai dalykai, kurie jungia šeimos narius – meilė, pagarba, pasitikėjimas, dėkingumas, nuoširdumas, pagalba – yra svarbūs kiekvienoje šeimoje.

Vyko praktiniai užsiėmimai, kurių metu mokėmės kurti giminės medžius. Giminės medis – tai vaiko kelionė į praeitį, kai praeitis susiejama su jo protėviais. Tokie užsiėmimai svarbūs kiekvienai šeimai, kurie kviečia susėsti prie bendros užduoties ir aptarti tai, kas svarbu jų šeimoje. Tai visus šeimos narius apjungiantis užsiėmimas, kuriame gali dalyvauti ne tik tėvai ir vaikai, bet seneliai ar net proseneliai. Tai labai naudingas darbas, nes jį atlikdami vaikai daugiau sužino apie savo giminę, pabendrauja su artimaisiais, tai tarsi suartina šeimą.

Vieni mokiniai, pasirinkę patinkančio medžio šabloną, „užaugino“ savo giminės medį, kiti pažvelgė kūrybiškai, patys piešė, karpė, klijavo…

Dar ne taip seniai genealoginio medžio sudarymas buvo daug laiko, kruopštumo ir pastangų reikalaujantis darbas. Dabar yra sukurta daugybė kompiuterinių programų, kurios labai palengvina šį procesą. Giminės medį lengva koreguoti, įrašyti naujus giminaičius ar duomenis, dalintis turima informacija internete, atsispausdinti daugybę medžio variantų kiekvienam giminaičiui atskirai. Užsiėmimo metu susipažinome su viena iš šių programų – MyHeritage, aptarėme jos galimybes. Mokiniai galėjo pamatyti ir panagrinėti bibliotekininkės Daivos šia programa sukurtą ir atspausdintą jos giminės medį.

Prieš pradedant kurti šeimos medžius, visi turėjo atlikti namų darbus – surinkti žinias apie savo šeimą, senelius ir kitus artimuosius. Giminės šaknų paieškas reikia pradėti nuo pokalbio su artimaisiais. Mokiniai ir jų šeimos nariai tapo savo šeimos metraštininkais: vartė šeimos albumus, apklausė gimines, šeimos narius, domėjosi svarbiais jų gyvenimo įvykiais, užrašė giminaičių gimimo, vedybų, mirties datas, gyvenamąsias vietoves.

Iš sukurtų giminės medžių bibliotekoje surengta paroda.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė
Daiva Kalasauskienė