Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Literatūrinės klajonės: Vinco Mykolaičio-Putino tėviškė

Spausdinti

Trauka klajoti po žinomų kūrėjų tėviškes atsirado tuomet, kai beveik prieš dešimtmetį gimė idėja atkurti Kančėnuose žymiosios mūsų kraštietės poetės Onės Baliukonės gimtąją sodybvietę.

Šįkart tai buvo Pilotiškės Prienų rajone – rašytojo, vertėjo, literatūros kritiko ir klasiko Vinco Mykolaičio-Putino gimtoji sodyba-muziejus. Ir proga ten apsilankyti pasitaikė neeilinė – sode (vyšnių, obelų, klevų ir kitos augmenijos apsuptyje) vyko muziejininkės ir neprilygstamos biografinio žanro romanų kūrėjos Aldonos Ruseckaitės knygos „EMMI“ pristatymas. Knyga intriguojančiu pavadinimu… susidedančiu iš moteriškų vardų (Emilija, Magdalena, Magdalena, Irena) pirmųjų raidžių. Visos šios moterys buvo svarbios Vinco Mykolaičio-Putino gyvenime, kiekviena savaip jį įtakojo… Motina Magdalena, skaudžiai išgyvenusi sūnaus pasitraukimą iš kunigų luomo… Jauniausioji sesuo Magdalena, kurią brolis išleido į mokslus ir visuomet globojo… Žmona Emilija, apie kurią, kaip prisipažįsta pati autorė, rašyti buvo sunkiausia, nes norėjosi išlaikyti objektyvų balansą… Mūza Irena…

Pati Aldona Ruseckaitė – puiki pasakotoja. Sužavėjo dar tuomet, kai 2021 m. Punioje pristatinėjo biografinį romaną apie Vytautą Mačernį „Dūžtančios formos“. „EMMI“ – jau penktoji šio žanro knyga. Kartu su renginio vedančiąja Julija Mykolaitiene autorė viską sudėliojo taip, kad gavosi vientisas „audiovizualinis“ paveikslas: jų žodžius iliustravo vis dar pakankamai gerai išsilaikęs, XIX a. pabaigoje rašytojo senelių statytas gyvenamasis namas (dalyje jo įrengta memorialinė ekspozicija), aukštoji klėtis, sodas, „soželka“ (kūdra)… ir šiandien pilna naminių vandens paukščių. Nuo kiemo netoliese matosi berželiais apaugusi kalva – tai tas pats „Altorių šešėly“ paminėtas čiobreliais kvepiantis Aušrakalnis… Vinco Mykolaičio-Putino kūrybą skaitė jaunosios kartos giminaitis Julius Mykolaitis. Muzikinę renginio aurą kūrė bardė Lijana Sarnickienė.

Dar vasariškai šviečiant rudens saulei ir klykaujant gervėms sodyba tądien buvo pilna gyvybės. Ją prižiūri ir puoselėja Prienų krašto muziejus, Naujosios Ūtos seniūnija, Mykolaičių giminė ir visi, kam rūpi didžių kūrėjų atminimas. Minint 130-ąsias literatūros klasiko gimimo metines Prienų rajono savivaldybė 2023-iuosius metus yra paskelbusi Vinco Mykolaičio-Putino metais.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Kančėnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Rita Mikuckienė