Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Parėčėnų bibliotekoje vyko popietė, skirta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai

Spausdinti

Aš skaitau.
Ir girdžiu kiekvieną sykį,
Versdamas pageltusius lapus,
Pirmą  frazę:
„Imkiet mani ir skaitykiet…“ –
Nugalėjusią ir laiką, ir kapus…

                                                    ( E. Mieželaitis)

Kasmet gegužės 7-ąją d. Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ji kiekvienam sąmoningam ir pilietiškam lietuviui primena baisias rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Veltui nuėjo rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis. Slaptųjų knygų skaičius nepaprastai sparčiai augo. Nuo lietuvių raštijos pradžios ligi 1864 m., – t.y. per 300 metų, lietuviškų knygų iš viso buvo išspausdinta vos 750; nuo draudimo pradžios iki 1883 m., – t.y. iki „Aušros“ gimimo, buvo išspausdinta 484 knygos, o nuo 1883 m. iki 1903, neskaitant laikraščių, buvo išspausdintos 1372 knygos.

Šiandien galime pasidžiaugti kalbos laisve, knygų įvairove, skaitymo malonumu ir nauda.

Romėnų patarlė sako: „Atsiversk knygą, kad sužinotum, ką kiti mąstė, užversk ją, kad pats pradėtum mąstyti”. Ne tik mąstyti, bet ir kurti, matyti įdomų ir vertingą pasaulį, pilną įvairiausių spalvų.

Gegužės 6 d. Parėčėnų bibliotekoje vyko popietė „Knyga – pasaulį girdanti išminties upė“. Renginį vedė bibliotekininkė Dalia Žvirblienė.

Popietės metu susipažinome su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos ištakomis, jos audringa bei permaininga istorija. Taip pat susipažinome ir su pirmąja lietuviška knyga „Katekizmas“, kuri buvo išleista 1547 m. sausio 8 d. Karaliaučiuje. Jos autorius – Martynas Mažvydas, o tikslus knygos pavadinimas (cituojant dabartine literatūrine kalba) – „Katekizmuso prasti [paprasti] žodžiai“. 2022 m. sausio mėnesį pirmajai lietuviškai knygai sukako 475 metai.

Popietės metu skaitovė Valerija Buzūnienė perskaitė apsakymą „Knyga“ iš V. Bubnio knygos „Baltas vėjas“. Skaitovė Asta Miliauskienė skaitė eiles „Knyga – tai mūsų džiaugsmas“, o skaitovė Rasa Seiliuvienė skaitė eiles „Knyga“. Vėliau žiūrėjome filmą „Kaip gimsta knyga“.

Nuoširdžiai dėkoju skaitovėms Astai Miliauskienei, Rasai Seiliuvienei ir Valerijai Buzūnienei už dalyvavimą renginyje.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Parėčėnų filialo vyresn. bibliotekininkė
Dalia Žvirblienė