Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Seniausia Dzūkijos krašto biblioteka mini savo 95-ąjį gimtadienį

Spausdinti

Lapkričio 5-tą dieną Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka kukliai paminėjo savo 95-ąjį gimtadienį. Ta proga nebuvo organizuojama jokių pompastiškų iškilmių ar minėjimų, renginių bei susitikimų, nes koronavirusas ženklai pakoregavo ar net išardė ne vienos kultūros įstaigos sumanymus bei planus.  Taip pat ir rajono viešosios bibliotekos, kuri gimtadienio proga surengė spaudinių, dokumentų ir fotografijų parodą. Joje ilgas ir vingiuotas, bemaž per šimtmetį nusidriekęs bibliotekos kelias, kuriame, kaip ir kiekvieno žmogaus gyvenime, būta ir staigių pakilimų ir skaudžių nuosmukių, ir liūdesio ašarų, ir džiaugsmo akimirkų.

Priminsiu, jog bibliotekos istorija prasidėjo 1925 m. gegužės 1 d., kai Alytuje buvo įkurtas Valstybinio centrinio knygyno skyrius ir kuomet tais pačiais metais į jį užsuko ir skaitytoju panoro būti tūlas Alytaus apskrities žemės tvarkytojas Balys Galvydis. Tai nutiko jau minėtais 1925 m. lapkričio 5 dieną ir būtent nuo šios datos skaičiuojama turtinga bibliotekos istorija, kurios skaitytojais buvo daugelis žymių mūsų kraštiečių. Tokių kaip mokytojai Kostas Klimavičius, Stasys Totorius, poetas Antanas Jonynas ar rašytojas Jurgis Kunčinas. Apie tai byloja ir bibliotekos archyvuose saugoma pirmoji skaitytojų registracijos knyga, kurioje galima rasti ne vieną žinomą pavardę. Pirmasis Alytaus centrinio knygyno vedėjas buvo Petras Aravičius, o vėliau su pertraukomis jame dirbo Julija Žilinskienė ir Janina Janulevičienė.

Verta paminėti ir ilgamečius bibliotekos vadovus, kurie savo laiku įdėjo daug jėgų ir pastangų, kad biblioteka taptų tikru kultūros židiniu bei taptų patrauklia rajono ir miesto skaitytojams. Tai Danguolė Grauželienė, dirbusi 1961-1992 metais, Virginija Mačiulienė, vadovavusi bibliotekai nuo 1992-ųjų iki 2002-ųjų metų bei Bronė Balionienė, dirbusi nuo 2003-ųjų iki 2015-ųjų metų. Vėliau bibliotekos vairą į savo rankas perėmė Aivaras Vyšniauskas, sėkmingai vadovaujantis iki šių dienų.

Gimtadienio proga bibliotekos direktorius pasidžiaugė, jog jo vadovaujama įstaiga sugebėjo greitai prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančių laikmečio pokyčių. Dabartiniu metu bibliotekoje įgyvendindami inovatyvūs projektai, operatyviai diegiamos informacinės technologijos, gyventojams bibliotekoje ir jos 32 filialuose siūlomos įvairios paslaugos, organizuojami kultūriniai renginiai bei kompiuterinio raštingumo mokymai. Ne už kalnų ir 100-asis bibliotekos gimtadienis, kurį bibliotekos kolektyvas tikisi tinkamai pažymėti jau „sveikesnėje“ aplinkoje bei žymiai džiugesnėmis nuotaikomis.

Arnoldas Šatrauskas