Alytaus rajono viešoji biblioteka

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Grožinė literatūra
Jaunimo garantijos
Knygų recenzijos
Literatūra vaikams
Naujienos
Naujos knygos
Parodos
Renginiai
Šakinė literatūra
final-logo

Pilietinė iniciatyva ,,Atminties kelias“ Butrimonių gimnazijoje

Spausdinti

Artėjant rugsėjo 23-iajai, Lietuvos žydų genocido aukų dienai, Butrimonių gimnazijoje organizuota pilietinė iniciatyva ,,Atminties kelias“ prasidėjo Alytaus rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Butrimonių filiale, kur vyresn. bibliotekininkė Oksana Zakarauskaitė-Paplauskienė surengė ir pristatė mokiniams leidinių apie žydus parodą.

Istorijos mokytoja Dalia Adžgauskienė papasakojo, jog Lietuvos žydų istorija siekia ankstyvuosius viduramžius. Pirmieji žydai į būsimosios LDK teritoriją greičiausiai atvyko iš pietryčių, bėgdami nuo žydų persekiojimo Kryžiaus karų laikotarpiu. Iš pradžių jie kėlėsi į slavų gyvenamus kraštus, o iš ten pasiekė ir Lietuvą.

Litvakas – vardas, taikomas visiems žydams iki Antrojo pasaulinio karo gyvenusiems regione, kuris pietuose tęsėsi nuo Borisko ir Pinsko miestų, o šiaurėje apėmė dabartinę Lietuvos teritoriją; esminis jo bruožas – čia paplitusi lietuviškoji jidiš tarmė.

Mokytoja paaiškino apie Holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metais. Butrimonyse taip pat gyveno gausi žydų bendruomenė, kurią ištiko šiurpi tragedija. Nemaža žmonių Lietuvoje rizikuodami savo gyvybe padėjo žydams.

Lietuvių kalbos mokytoja Dana Gecevičienė pasidalino prisiminimais apie savo senelius, gyvenusius Paliepių kaime ir gelbėjusius žydų Donskių šeimą. Mokiniai skaitė likusių gyvų žydų prisiminimus apie Vilniaus žydų getą, kuris šiemet mini 75-ąsias likvidavimo metines.

Renginio metu mokiniai ant atsineštų lauko akmenėlių užrašė miestelio pavadinimą jidiš kalba – Butrimants. Šiuos akmenis, kaip atminties simbolius, jie nunešė ir padėjo prie paminklo Klydžionių kaime – masinėje žydų sušaudymo vietoje. Daug detalių apie tragiškus įvykius papasakojo kraštotyros būrelio vadovė Danutė Anušauskienė.

Šia pilietine iniciatyva siekta, jog mokiniai suvoktų, kad Holokaustas, kaip tragedija, yra netektis mūsų valstybei, netekusiai piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kartu kūrusių valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

Butrimonių gimnazijos informacija